В онкодиспансері впроваджують світові стандарти якості медичних послуг

У Чернігівському обласному онкологічному диспансері активно впроваджують світові підходи до забезпечення якості медичних послуг – опрацьовують Систему управління якістю (СУЯ) ДСТУ ISO 9001:2009.

Для методичної та мінімальної ймовірності помилкових рішень при створенні СУЯ персонал повинен розуміти вимоги стандарту ISO 9001, що досягається навчанням на спеціалізованих курсах, які стартували у медичному закладі за підтримки кваліфікованих зовнішніх консультантів, практично працюючих у цій сфері та з підтвердженою компетентністю.

Як зазначив головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Валерій Зуб, важливість такого радикального кроку пов’язана з тим, що нині в межах адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу в медицині, як і у більшості галузей народного господарства, триває процес реформування. Законом України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» охорона здоров’я та життя людей визначені пріоритетною сферою, у якій слід першочергово запровадити зміни. Одним із важливих кроків України на цьому шляху є введення медичного страхування. Ключовим питанням у запровадженні загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування є забезпечення якості медичних послуг, які надають заклади охорони здоров’я.

Саме тому Міністерство охорони здоров’я України ініціювало впровадження на добровільних засадах сертифікації системи управління якістю в закладах охорони здоров’я відповідно до вимог ДСТУ ISO 9001:2009 «Система управління якістю. Вимоги. (ISO 9001:2008, IDT)» (далі — ДСТУ ISO 9001:2009). Створення системи управління якістю в закладах охорони здоров’я повністю відповідає сучасним світовим підходам до забезпечення якості медичних послуг.

Впровадження та підтримання цієї системи відповідно до вимог стандартів ISO серії 9000 надасть закладам охорони здоров’я змогу не лише підвищити якість медичних послуг, а й позитивно вплине на ефективність роботи закладів в цілому.

– Адже система управління якістю охоплює не лише питання, пов’язані з наданням медичної допомоги, а також і допоміжні процеси підприємства: управління ресурсами, процеси поліпшування, менеджмент ризиків тощо, – зазначив Валерій Зуб.

Щоб успішно керувати установою в умовах сьогодення та забезпечувати її ефективне функціонування, необхідний сучасний інструмент, яким є система управління якістю, що описана у стандартах ISO серії 9000. Застосування державного стандарту ДСТУ ISO 9001:2009 для закладів охорони здоров’я є добровільним.

За словами д.м.н. Андрія Котузи, професора, керівника Центру науки, медичних інновацій та моніторингу Клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами, Чернігівський обласний онкологічний диспансер входить до п’ятірки найкращих закладів онкологічного профілю в Україні, втім увага до питань управління якістю – це насамперед шанс лікувального закладу отримати конкурентні переваги в майбутньому.

Впровадження систем управління якістю – це надзвичайно важливий етап в житті кожної лікувальної установи. Для українських лікувальних закладів впровадження та сертифікація СУЯ згідно з вимогами ДСТУ ISO 9001:2009 та її сертифікація є додатковим підтвердженням високої організації роботи на усіх рівнях. Це стосується як здійснення лікування, так і до решти аспектів перебування пацієнтів у лікувальних закладах та установах. СУЯ надає суттєві переваги для роботи лікарень, поліклінік, медичних центрів, медичних закладів та установ.

– Ці переваги, перш за все, стосуються якості надання медичних послуг. Всі процедури продумані до дрібниць, документовані, та кожний працівник досконально знає свої обов’язки. Коли персонал чітко та впевнено виконує свої функції, тоді навіть у найкритичніших ситуаціях знаходиться правильне рішення. Однією із переваг та особливостей СУЯ є можливість вирішувати проблеми ще до їх появи. Такий підхід дозволяє істотно підвищити ефективність лікування, – акцентував увагу Андрій Котуза.

Для страхових компаній, територіальних відділів охорони здоров’я велике значення має офіційне підтвердження наданої допомоги. У багатьох країнах світу страхові компанії при проведенні тендерів та сплаті коштів за медичні послуги дедалі частіше цікавляться наявністю сертифікованої СУЯ.

Уляна КОВАЛЬЧУК

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте